sohbetreklam

Gönderen Konu: Dua  (Okunma sayısı 1253 defa)

Çevrimdışı RotaSız

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Karma +1/-0
    • Profili Görüntüle
Dua
« : 03 Ağustos 2019, 20:59:32 »
Her ibadetin özünde dûa ibadeti yatmaktadır. “Kullarım sana Beni sorarlarsa, bilsinler ki Ben, şüphesiz onlara yakınım. Benden isteyenin, dua ettiğinde duasını kabul ederim. Artık onlar da davetimi kabul edip Bana inansınlar ki doğru yolda yürüyenlerden olsunlar.” (Kur’anı- Kerim 2:186) Dûa’nın belli başlı bir şekli yoktur. Kalb ile tefekkür olsun. Peygamber efendimiz (sav)’in bize öğrettiği şekilde elleri göğe açarak olsun. Yüce Rabbimiz’i tesbih ve takdis ederek olsun veya yardım, koruma, tevbe amaçlı olsun – dûa kulun Rabbi ile özel görüşmesidir. Dûa yalnızca uhrevi amaçlı değil, aynı zamanda, hatta bilhassa dünyevi şeyler içinde yapılmalıdır. İstediğimiz büyük olsun küçük olsun, Peygamber efendimiz (sav) bizlere ayakkabı bağcığımızı dahi yüce Rabbimiz’den istememizi ve onun için dûa yapmamızı öğretmiştir. Çünkü yüce Yaratan bizlere şöyle dûa etmemizi emretmiştir: “Ancak Sana kulluk eder ve yalnız Senden yardım dileriz.” (Kur’an-ı Kerim 1:5) O hiç bir şeye muhtaç ve hiç bir şeye bağlı değildir (O samed’tir). Bizler ise O’na muhtaç ve O’na bağlıyızdır. Onun için her alanda ve her şey için müracatımız O’na olmalıdır.
GidenLerin ArkaSından YakmıŞım 1 Cigara GeLenLeri İzLiyoruM...